Ile kosztuje kurs na wózki widłowe?

To pytanie zadaje sobie wielu ludzi pragnących uzyskać tego typu uprawniania. Niestety odpowiedź na to pytanie jest zatrważająca. W zależności od stopnia uprawnień cena takiego kursu może być od kilkuset złotych do kilku Tylku tysięcy. Jest to bardzo często cena na tyle zaporowa, że większość ludzi rezygnuje z niego. Oczywiście możemy się starać o jakieś dofinansowania czy upusty, jednak jest to mało realne, a czasami wręcz nieosiągalne. Oczywiście najlepiej jak zrobimy kompletny kurs na wózek widłowy, gdyż wtedy będziemy mieli uprawnienia do wszystkich rodzajów tego sprzętu. Jeżeli nam się to uda to staną przed nami otworem oferty pracy w różnych zakładach pracy.

Trzeba jednak zauważyć, że wyłożenie odpowiedniej gotówki za taki kurs nie jest czynnikiem wystarczającym do tego by uzyskać takie uprawnienia. Niekiedy do egzaminu kończącego podchodzi się wielokrotnie, co i tak nie daje nam gwarancji powodzenia. Praca z tego typu podnośnikami jest bardzo odpowiedzialna i niebezpieczna, dlatego żaden prowadzący kurs nie może pozwolić na to by wydawać licencje na prawo i lewo. Konsekwencje tego typu zachowania mogą być zbyt duże. Umiejętność kierowania wózkiem widłowym musi być na odpowiednim poziomie. W przeciwnym razie możemy zapomnieć, że kiedykolwiek będziemy mogli pracować jako jego operator.

Dlatego dokumentem upoważniającym do prowadzenia wózków widłowych, bez ograniczenia czasowego jest:

  • legitymacja UDT wystawiana po zdanym egzaminie państwowym przez Urząd Dozoru Technicznego,
  • książka operatora wystawiana przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie.

Osoby, które chcą uzyskać powyższe uprawnienia muszą spełniać wymienione niżej wymagania:

  • ukończone 18 lat,
  • posiadać odpowiednie badania lekarskie orzekające brak przeciwwskazań do wykonywania pracy kierowcy,
  • ukończyć kurs dla operatorów wózków widłowych (potwierdza to stosowne świadectwo informujące o nabytych kwalifikacjach),
  • posiadać imienne zezwolenie pracodawcy na kierowanie wózkiem na terenie zakładu bądź hali magazynowej,
  • prawo jazdy odpowiedniej kategorii (tylko i wyłącznie w przypadku poruszania się wózkiem widłowym po drogach publicznych).

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz