Transport drogowy

Niejednokrotnie zdarza się, że użytkowników dróg irytują wielkie samochody ciężarowe, jednak należy zdawać sobie sprawę z tego, że praca kierowców tych samochodów jest tak samo ciężka jak przewożone przez nich ładunki oraz towary. Należy ponadto pamiętać, że samochody ciężarowe przemierzają setki, tysiące kilometrów i docierają tam, dokąd inny samochód – dostawczy, półciężarowy – po prostu by nie dojechał.

Jedno jest pewne. Ciężarówki – nieważne ani jakiej marki, ani jakiej firmy – podróżują nie tylko na terenie kraju, lecz także na trasach międzynarodowych. Świadczy to niezbicie o tym, że są po prostu niezastąpione i niezbędne, gdyż mogą przewozić nawet kilka lub kilkanaście ton ładunku.

Bardzo często zdarza się, że do transportu towarów za pomocą ciężarówek wykorzystuje się również ciągnięte przez nie przyczepy. Nie bez przyczyny od kierowców ciężarówek wymaga się specjalnych uprawnień, ponieważ przewożenie wielkich ciężarów wymaga wyjątkowych umiejętności i predyspozycji psychicznych.

Transport ciężarowy umożliwia dostarczenie towaru bezpośrednio do odbiorcy lub do kontrahenta, lub do osoby zamawiającej go i jest najważniejszym rodzajem transportu drogowego.