Symulator ciężarówki – sposób na doskonałe umiejętności

symulator

Na polskich drogach nie brakuje samochodów ciężarowych. Bez wątpienia są one największą zmorą tych, którzy siedzą za kółkiem aut osobowych. Ciężarówki zajmują znaczną część drogi, a kierowcy, którzy je prowadzą często prezentują nadmierną brawurę. Prowadzone badania pokazują, że pozwalają sobie oni na drodze więcej, mając przekonanie, że w razie wypadku i tak wyjdą bez szwanku. W istocie tak często się staje. Niestety, kierowca samochodu osobowego w zderzeniu z ciężarówką jest na ogół bez szans – zgon na miejscu nie jest niczym nadzwyczajnym.

Szkolenie kierowcy ciężarówki powinny być rozbudowane i wieloetapowe. Prowadzenie tak wielkiego samochodu nie jest bowiem proste. Trzeba nie tylko opanować ciężki i ogromny samochód, ale również jechać tak, aby nie stanowić zagrożenia dla innych. Trzeba bowiem pamiętać, że na drodze nigdy nie jesteśmy sami. Nawet jeśli my wyjdziemy z wypadku bez szwanku, to inny kierowca może poważnie ucierpieć. Jednym ze sposobów szkolenia kierowców ciężarówek są symulatory.

Na co pozwala symulator?

Symulator ciężarówki to rozwiązanie, które pozwala poczuć się jak prawdziwy kierowca samochodu ciężarowego. Wiernie oddana kabina oraz rozmaite warunki na drodze sprawiają, że osoba, która ma zamiar prowadzić takie auto może sprawdzić swoje umiejętności. Symulator jest także świetnym rozwiązaniem, jeśli naszym celem jest ćwiczenie reagowania w ściśle określonych sytuacjach. Na przykład wówczas, kiedy ciężarówka wpada w poślizg. Im więcej takich niespodziewanych, a zarazem niebezpiecznych sytuacji przećwiczy kierowca w symulatorze, tym większa jest szansa na to, że kiedy wydarzą się naprawdę, będzie umiał zareagować w sposób prawidłowy.
Czy symulator nie uczy złych zachowań?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy praca z symulatorem nie utrwali niewłaściwych reakcji kierowcy. Odpowiedź na takie wątpliwości jest jednak prosta: nie. Jeśli tylko szkolenie prowadzone jest prawidłowo i z zachowaniem wszystkich reguł, nie ma szans na to, aby kierowca utrwalił sobie złe nawyki. W momencie nieprawidłowej reakcji czy zbyt brawurowej jazdy samochód rozbija się. Wprawdzie w symulatorze nie odczuwa się tak boleśnie konsekwencji, ale jazda nie zostaje już zaliczona. A wiele firm zatrudniających kierowców ciężarówek bierze pod uwagę wyniki jazdy na symulatorze. Do takich zajęć trzeba więc podejść naprawdę bardzo poważnie. To nie jest miejsce na żarty.

Symulator ciężarówki to bez wątpienia doskonałe rozwiązanie dla tych wszystkich, którzy chcą mieć doskonale wyszkolonych kierowców. Trzeba pamiętać, że symulatory nie są tanie, a w Polsce nie cieszą się jeszcze zbyt dużą popularnością. Większość z nas kojarzy je raczej z prostymi grami komputerowymi, dzięki którym przez chwilę każdy może poczuć się jak kierowca samochodu, którego waga przekracza dwanaście ton. Należy jednak spodziewać się, że także w Polsce symulatory ciężarówki zaczną być powszechnie stosowane. To bowiem dzięki nim kierowcy szkolą się na najwyższym poziomie, przez co potrafią perfekcyjnie prowadzić samochód. A trzeba pamiętać, że nieprawidłowo prowadzona ciężarówka to zawsze ogromne zagrożenie na drodze.

Zobacz też części do tuningu na www.spojler.com.pl.